środa, 3 stycznia 2018

Oto dlaczego ZAWSZE trzeba pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu wózka podczas transportu. Nagranie z tego crash testu działa na wyobraźnię... [WIDEO]


Wystarczy chwila nieuwagi kierowcy i tragedia gotowa... Nieuwagi nie tylko podczas kierowania pojazdem, ale także podczas mocowania wózka inwalidzkiego z niepełnosprawnym pasażerem przed podróżą. Należy pamiętać, że prawa fizyki są nieubłagane i w przypadku pasażera na wózku należy wziąć pod uwagę dodatkowo niestabilność konstrukcji wózka.

KONIECZNE jest prawidłowe zamontowanie pasa bezpieczeństwa, najlepiej "przez ramię" a także stabilne zamocowanie wózka do podłogi. W samochodach do przewozu osób niepełnosprawnych można spotkać różne rozwiązania, ważne jest by zabezpieczyć wózek w 4 punktach - stabilizujących i mocujących go z naciskiem na 4 koła. Nigdy też nie wolno mocować wózka za ciągi oraz za oparcie. Dobre zamocowanie zabezpiecza zarówno przed przechyłem do tyłu podczas przyspieszania, jak i wysunięciem do przodu podczas ostrego hamowania lub kolizji.


Na poniższym filmiku możesz zobaczyć, co dzieje się z osobą niepełnosprawną podczas kolizji. W tym przypadku skutecznie zadziałały systemy mocowania. Aż strach pomyśleć, jakie konsekwencje by były, gdyby nie zadziałały, albo w ogóle by ich nie było. Nie wolno tego lekceważyć! Testy przeprowadziła Duńska firma Dahl Engineering, specjalista w zakresie projektowania rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo w transporcie osób niepełnosprawnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz