czwartek, 8 marca 2018

Przystosowany dla niepełnosprawnych, autonomiczny, wizjonerski... a to dopiero początek zalet. Renault zaprezentował EZ-GO - pojazd przyszłości!


Firma Renault, podczas salonu samochodowego w Genewie, przedstawiła koncepcję pojazdu-auta przyszłości, które ma idealnie wpasować się do potrzeb poruszania się w miastach, gdzie według szacunków w roku 2050 będzie mieszkać nawet 70 proc. populacji. Pojazd EZ-GO to wizjonerski projekt, który ma szansę zrewolucjonizować przemieszczanie się oraz transport.

Wielu ekspertów rynku motoryzacyjnego już dziś prognozuje, że w przyszłości czeka nas wiele zmian. Posiadanie osobistego auta odejdzie do lamusa, na ulicach pojawią się pojazdy autonomiczne, współdzielone, w pełni zautomatyzowane - nie będziemy już kierowcami, zostanie nam tylko funkcja pasażera, nie będzie potrzebne prawo jazdy, wystarczy tylko telefon, dzięki któremu zamówimy auto w żądane miejsce, do którego wsiądziemy, określimy cel podróży i będziemy mogli rozkoszować się urokami podróży, po drogach zarządzanych przez komputery, pełnych autonomicznych pojazdów - bezpiecznych, bezkolizyjnych. Aż trudno w to uwierzyć...


W odpowiedzi na te przepowiednie firma Renault stworzyła koncepcję auta przyszłości, które wpisuje się w futurystyczne zapowiedzi - EZ-GO - autonomiczny pojazd, przeznaczony dla maksymalnie kilku osób, dostępny dla każdego, w tym dla osób z niepełnosprawnościami, także dla poruszających się na wózku inwalidzkim, który sam dotrze do celu podróży, będzie bezpieczny i wygodny. Zgodnie z wizją konstruktorów pojazdy tego typu zastąpią tradycyjną komunikację miejską, taksówki i inne formy przemieszczania po mieście. Pasażer będzie mógł zamówić takie auto pod swój dom, lub udać się do specjalnego postoju. Za pomocą telefonu poda cel podróży i to wszystko - pozostanie tylko beztroska podróż. EZ-GO pokazany został podczas salonu samochodowego w Genewie - wywołał niemałą sensację i niekończące zachwyty :) Poniżej kilka zdjęć, które w pełni obrazują, z czym mamy do czynienia!
Pojazd jest bardzo ciekawy. Dzięki konstrukcji przypominającej kokon, zwiększa do maksimum pole widzenia czujników systemu autonomicznego, a także doskonale doświetla kabinę światłem wpadającym do wnętrza przez szklany dach. EZ-GO jest stosunkowo mały. Jest też bardzo zwrotny dzięki systemowi 4Control, czyli czterech kół skrętnych. Auto wyposażone jest w rampę oraz automatyczne drzwi. Pozostawienie pośrodku szerokiej przestrzeni między siedzeniami umożliwia wejście do wnętrza z wózkiem dziecięcym lub wjechanie wózkiem inwalidzkim.

Renault EZ-GO jest pojazdem autonomicznym czwartego poziomu. Oznacza to, że może kontrolować odległość od samochodu jadącego przed nim, jechać po swoim pasie ruchu oraz go zmieniać, a także samodzielnie skręcać na skrzyżowaniach. Jest również w stanie zapewnić bezpieczeństwo w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń. Maksymalna prędkość, jaką osiągnie to 50 km/h.

Poniżej film prezentujący pojazd.Źródło informacji: autokult.pl / Źródło zdjęć: wnp.pl

1 komentarz:

  1. Polecam usługi oferowane przez firmę www.h-c-r.pl - warto wypożyczyć u nich samochód.

    OdpowiedzUsuń