poniedziałek, 13 listopada 2017

Kilka słów o aucie dla najciężej niepełnosprawnych. Oto co zawiera adaptacja i ile to kosztuje


Auta dla najciężej niepełnosprawnych (mowa o samochodach wyposażonych w najnowocześniejsze urządzenia sterujące) to niestety w polskich realiach stience-fiction... I to nie tylko z powodów cenowych, ale także technologicznych - trudno znaleźć firmę, która stanęłaby na wysokości zadania. Tego tematu podjął się Peugeot Polska, który na podstawie auta Peugeot Partner stworzył pojazd przystosowany dla osób z porażniem czterokończynowym, czyli najciężej niepełnosprawnych. Koszt adaptacji przekroczył 200 tysięcy złotych. Kwota wydaje się ogromna, jednak składa się na nią sporo kosztownych rozwiązań - specjalistyczny system kierowania pojazdem przez osoby z dysfunkcją kończyn górnych i dolnych z użyciem technologii Joyster, czyli sterowania pojazdem za pomocą joysticka,  zmiana konstrukcji podłogi, w tym zmiana konfiguracji siedzeń w samochodzie bazowym wraz z przygotowaniem rampy najazdowej z tyłu pojazdu, aby zagwarantować swobodę wjazdu i wyjazdu osobie na wózku inwalidzkim, system bezprzewodowego sterowania ruchem drzwi oraz rampy najazdowej, system bezprzewodowego sterowania kierunkowskazami, sygnałem dźwiękowym  oraz ogrzewaniem i klimatyzacją, system dokowania wózka inwalidzkiego w miejscu kierowcy, zamiennie z fotelem standardowym oraz system mocowania wózka w przypadku przewożenia osoby z niepełnosprawnością jako pasażera. Dzięki temu niepełnosprawny kierowca nie będzie potrzebował pomocy osób trzecich podczas korzystania z auta.

W projekt szczególnie zaangażowane były: Peugeot Polska, Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom (SPiNKa) oraz Fundacja Integracja.

Warto dodać, że Peugeot Polska od 2011 roku prowadzi program Peugeot bez Barier, którego głównym założeniem jest poprawa mobilności osób z niepełnosprawnością. Pozostaje mieć nadzieję, że tego typu auta przestaną być komfortem dla najbogatszych oraz instytucje wspierające adaptację samochodu dla niepełnosprawnych kierowców staną w niedalekiej przyszłości na wysokości zadania projektując swoje programy ;) Po bliższe informacje odsyłam na stronę francuskie.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz