piątek, 7 września 2018

Car-Sharing także dla niepełnosprawnych kierowców! Już wkrótce w Warszawie ma ruszyć pierwsza tego typu w Polsce usługa


Instytut Transportu Samochodowego w kooperacji z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie przygotowują pierwszą w Polsce usługę car-sharingową w pełni przeznaczoną dla kierowców z niepełnosprawnościami. Pilotażowo system ma ruszyć w Warszawie. Na początek będzie można korzystać z dziesięciu pojazdów dostosowanych do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.


List intencyjny będący wyrazem woli współpracy ITS i UKSW na rzecz nowoczesnej platformy car-sharingowej (roboczo nazwanej Mobi-ON) dla osób z dysfunkcjami narządów ruchu został podpisany 3 września 2018 roku. Według planów Warszawa będzie pierwszym miastem w Polsce, gdzie niepełnosprawni kierowcy będą mogli korzystać ze współdzielonych aut, jednak docelowo system ma funkcjonować w przyszłości także w innych lokalizacjach.

Zgodnie z zapowiedziami ITS udostępni do tego celu dziesięć samochodów osobowych dostosowanych do potrzeb niepełnosprawnych kierowców, natomiast UKSW będzie odpowiedzialne za opracowanie i realizację koncepcji od strony informatycznej oraz podsystemu analizy danych i wspomagania podejmowania decyzji.

Jaki jest cel stworzenia takiej usługi? Jak poinformował prof. Marcin Ślęzak, dyrektor ITS "- W ramach rozszerzania oferty Centrum przygotujemy platformę car-sharingową działającą pilotażowo na terenie Warszawy. Rozwiązanie bazujące na istniejących już technologiach dedykujemy osobom niepełnosprawnym, które potrzebują okazjonalnego i wyspecjalizowanego środka lokomocji. Wychodzimy z prostego założenia, że przy ograniczonych funduszach lepiej jest wypożyczyć, niż kupować auto, które i tak przez większość czasu stoi nieużywane." 

Jednocześnie rektor Uniwersytetu ks. prof. Stanisław Dziekoński podkreślił, że "- Jako uczelnia wyższa jesteśmy otwarci na wszelkie innowacje. Chcemy przy tym likwidować bariery, które uniemożliwiają osobom niepełnosprawnym aktywne uczestniczenie w życiu społecznym. Jedną z takich przeszkód jest brak specjalistycznej mobilności. Jestem przekonany, że współpraca z Instytutem Transportu Samochodowego jest fundamentem jakże potrzebnego przedsięwzięcia, które łączy w swojej idei ludzi."

A czym jest car-sharing? Według definicji to system wspólnego użytkowania samochodów osobowych. Samochody udostępniane są za opłatą użytkownikom przez operatorów. Dzięki dedykowanym aplikacjom mobilnym użytkownik może błyskawicznie zlokalizować najbliżej znajdujący się pojazd z przeznaczonej do tego floty i wypożyczyć go na dowolny czas. Obecnie usługi car-sharingu są dostępne w ponad tysiącu miast w wielu krajach - w Polsce np. w Krakowie oraz Warszawie. Oferta car-sharingowa Mobi-ON byłaby pierwszą tego typu w naszym kraju przeznaczoną dla niepełnosprawnych kierowców. Warto dodać, że opłata za wypożyczenie samochodu zawiera w większości przypadków koszt zużytego paliwa oraz ubezpieczenia.


Pozostaje trzymać kciuki za sukces przedsięwzięcia. Źródło informacji oraz zdjęcia: its.waw.pl

9 komentarzy:

 1. Wynajem www.carrentpartner.pl HYPERLINK "http://www.carrentpartner.pl/"jest szybki i łatwy. Warto im zaufać.

  OdpowiedzUsuń
 2. http://4tires.pl opony letnie w car sharingu muszą być utrzymywane stale w dobrym stanie

  OdpowiedzUsuń
 3. Coraz więcej takich newsów się pojawia, jeśli ktoś jest zainteresowany tematem to polecam ten portal https://osharenews.pl/mobilnosc-wspoldzielona/ . Stąd się wszystkiego dowiedzie odnośni najmu

  OdpowiedzUsuń
 4. Polecacie sporo różnych pożyczek, ale nikt nie powie jak bezpiecznie taką pożyczkę wziąć. Jeśli kogoś z forum to interesuje, polecam wam przeczytać ten artykuł https://lowcachwilowek.pl/darmowe-chwilowki/. Na prawdę jest tu sporo wartościowych informacji na ten temat.

  OdpowiedzUsuń
 5. Super! Jeśli chodzi o małe samochody to tutaj https://magazyn.ceneo.pl/artykuly/male-auta-miejskie znajdziesz ciekawy artykuł na ten temat. Sama ostatnio rozważam zakup małego samochodu do jazdy po mieście. Nasz obecny samochód jest naprawdę spory i nie czuję się w nim zbyt pewnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Co do kwestii wynajmowania samochodów to bardzo dobrymi opiniami cieszy się to miejsce https://flexrent.pl/wypozyczalnia-samochodow-lotnisko-poznan-lawica/ . Nie wiem czy dostępne są także samochody dla niepełnosprawnych, ale warto się zapytać. Firma zawsze wychodzi na przeciw oczekiwaniom klientów

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawy wpis! Jeśli chodzi o fajne sprawne i wygodne samochody możecie je znaleźć w https://www.uzywanejaknowe.pl/ ta firma oferuje wiele fajnych samochodów. Na pewno u nich można znaleźć coś idealnego pod siebie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja bardzo lubię motoryzację. Dlatego często zaglądam na ten portal https://rajdkolobrzeski.pl/czy-lamborghini-urus-kiedykolwiek-powstanie-tego-nie-wiadomo/ Zawsze znajdę tam coś ciekawego.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie wiedziałam, że taka usługa ma się pojawić, a jestem na czasie z nowościami. Pozdrawiam i zapraszam Eltrox

  OdpowiedzUsuń